Katar Oturum İzni

KATAR İKAMET VİZESİ

Katar’da 3 tür ikamet izni verilmektedir. Bunlar;

. İş İkamet İzni: Katar’da çalışan kişilere verilen vizedir.

. Aile İkamet İzni: Katar’da çalışan kişinin aile bireylerine verilen vizedir.

. Gayrımenkul İkamet İzni: Katar’da gayrımenkul satın alan yabancılara verilir. Bu kişilerin Katar’da yaşama ya da çalışma zorunluluğu yoktur.

İkamet izninin alınmasıyla ilgili tüm resmi işlemler şirket tarafından yapılır. Şirket aracılığı olmadan ikamet izni alınamaz. Başvuru sahibinin ikamet izni alım aşamasında sağlık raporu, kan testi, parmak izi verme gibi bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekir.

Diploma sahibi kişilerin diplomalarının Arapça’ya çevrilip, onaylatılması gerekir.

15 adet vesikalık fotoğraf teslim edilir.

Yapılan tüm bu işlemlerin olumlu geçmesi sonucunda Katar Kimliği çıkarılır ve oturum hakkı kazanılır. İkamet izni işlemleri ortalama bir ay sürer.

Aile oturumu alabilmek için öncelikle çalışan kişinin oturum iznini almış olması gerekmektedir. 

KATAR AİLE OTURUM İZNİ İÇİN İSTENEN BELGELER VE KOŞULLARI

. Başvuru sahibinin yani çalışan kişinin mesleğinin mühendis veya teknik uzman kadrosunda çalışması

. Çalışan kişinin en az 10,000 Katar Riyal’i maaş alıyor olması. Başvuru sahibi şirketin sağladığı bir evde yaşıyor ise, bunu ispat etmesi halinde aylık en az 7,000 Katar Riyal’i maaşla başvuru yapmaya hak kazanabilirsiniz.

. Evlilik cüzdanı. Katar’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden alacağınız bir belge ile Katar Dışişleri Bakanlığına Arapça olarak onaylatmanız gerekmektedir.

. Kaldığınız yerin aile yaşamına uygun olması. Şirketin sağladığı ev ya da kampta kalıyorsanız, şirketinizden bunu kanıtlayacak resmi bir yazı, kendi imkanlarınız ile başka bir yer de kalıyorsanız, yaşadığınız evin kira kontratını tebliğ etmelisiniz.

. Çalışan kişinin Katar sınırları içerisinde en az 6 ay çalışıyor olması ve Katar’daki bankalardan herhangi birine 6 ay boyunca düzenli olarak maaşlarının yatırılmış olması gerekmektedir. Bankadan alacağınız son 6 aylık maaşınızın yattığını gösteren hesap özeti ile kanıtlayabilirsiniz.

. Çalışan kişinin noter tasdikli iş sözleşmesi

. Diploma ve eğitim sertifikalarının birer kopyası

. Aile vizesi alınacak bireylerin (eş ve çocuklar) pasaport kopyaları, çocuklar için doğum belgesi ya da nüfus kaydı

. Gerekli görülmesi durumunda temiz kağıdı

Aile vizesi başvuru bedeli 200 Qr’dir.

Başvuruyu şirket aracılığı ile yapmıyorsanız aşağıdaki formu doldurup, Katar Devlet Portalı’ndan başvurunuzu bireysel olarak da yapabilirsiniz.

Duyurular

Katar Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

Katar Konsolosluğu ve Katar Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle  hizmet veremeyecekti...
2020-10-20 14:27:36
Tüm Duyurular