Katar Vizesi

                         Katar ve Türkiye Arasındaki Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşması yürürlüğe girdi !

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti arasında imzalanan Umuma Mahsus Pasaport Hamillerinin karşılıklı vizeden Muaf Tutulmasına Dair Anlaşma 28 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Her bir Taraf Devletin, geçerli umuma mahsus pasaport hamili vatandaşları, ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için, diğer Taraf Devletinin ülkesine girmek için vize alma yükümlülüğünden muaftır.
Bu anlaşma uyarınca vize muafiyeti Taraf Devletlerin vatandaşlarına herhangi bir çalışma hakkı vermemektedir.Her bir Taraf Devletin ülkesinde çalışma, öğrenim, araştırma, eğitim, aile birleşimi ve/veya uzun dönemli ikamet konularını düzenleyen uygun meşruhatlı vizeler Akit Tarafların ulusal mevzuatına tabidir.

 

Katar Konsolosluğu, Katar Vizesi

Katar Devleti, Katar ülkesini ziyaret etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize rejimi uygulamaktadır. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Katar ülkesine yapacakları seyahatlerinde, Katar vizesinden muaftırlar. 

Ancak Umuma Mahsus Pasaport sahibi kişiler için Doha Uluslararası Havaalanı’nda 14 gün süreli Katar vizesi temin etmeleri mümkün olmaktadır. Katar kapı vizesinin bitiminden sonra bir kez daha 14 günlük vize başvurusu yapılarak, kalış süresi uzatılabilmektedir. Vizenin uzatılma işlemi, vize bitiş tarihinden birkaç gün önce Airport Security & Passports Department’a direkt başvuru ile yapılmaktadır. 
 

Katar Konsolosluğu Hakkında

Katar Devleti’nin Türkiye dış temsilcisi olarak Ankara Katar Büyükelçiliği ile İstanbul Katar Başkonsolosluğu görevlerini ifa etmektedirler. Katar Konsolosluğu, Katar vizesi başvurularını kabul etmek ve sonuçlandırmakla yetkili tek kurumdur. Katar Konsolosluğu vize müracaatlarını bölge ayrımı yapmaksızın değerlendirmeye alırken; Katar vize işlem başvurularını yetkili seyahat acentaları aracılığıyla da kabul etmektedir. Ancak Katar vizesi verilme kararı ve vize süresi Katar Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. 

Katar Vizesi

Katar Kapı Vizesi Başvuru Koşulları:

Katar Konsolosluğu, Katar seyahat planı olan T.C. vatandaşlarının, ülkeye girişlerinde beklenmedik sorunlarla karşılaşmamaları için seyahat belgelerinin (pasaport) geçerlilik süresini önceden kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. Katar seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Katar Konsolosluğu, 10 yıldan eski pasaport sahiplerini, seyahate çıkmadan önce pasaportlarını yenilemeleri konusunda uyarmaktadır.

Katar Devleti, Doha Havaalanı sınır kapısında gümrük görevlilerine beyan edilen pasaportla beraber en az 5.000 Katar Riyali ( Euro veya Dolar karşılığı) nakit paranın beyanı gerekmektedir. Seyahat eden kişi adına Katar gidiş-dönüş uçak bileti ve Katar’da 4-5 yıldızlı otele ait konfirmeli rezervasyon evrakları sunulmalıdır. Katar ülkesine ziyaret amacını açıklayıcı bir Davet Mektubu’nun bulunması çok önemlidir. Katar Kapı Vizesi için istenen vize harcının tahsilatı sadece Katar bankaları tarafından onaylı kredi kartları ile yapılabilmektedir.   
 

Katar Konsolosluğu Vize Başvurusu 

Katar Devleti’ne 14 günlük seyahat amacı dışında çalışma, öğrenim, ilmi araştırma ve eğitim gibi özel amaçlı seyahatler için Katar Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunulması durumlarda;  Katar Konsolosluğu vize müracaatları vize randevu sistemi ile alınmamaktadır.  Katar Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini, hafta içi Pazartesi-Cuma günleri, Saat: 09:00 -15:00 arası kabul etmektedir.
 

Katar vize işlemleri için başvuruda bulunacak kişilerin, Katar Konsolosluğu/ Büyükelçiliğinin 2015 resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Katar seyahati bulunan kişilerin söz konusu tarihleri göz önünde bulundurarak başvurularını planlamaları, seyahat programlarının aksamaması için önemlidir.

Duyurular

Katar Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

Katar Konsolosluğu ve Katar Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle  hizmet veremeyecekti...
2020-10-20 14:27:36
Tüm Duyurular